GAMIFIKACJA – EDUKACJA – MOTYWACJA

O gamifikacji (inaczej: grywalizacji i gryfikacji) było głośno jakieś 4 lata temu, kiedy metoda ta dotarła do Polski wraz z zachodnimi trendami biznesowymi. Od razu jednak gamifikację przeniesiono również na obszar edukacji, gdzie stała się świetnym sposobem budowania motywacji i budzenia zaangażowania uczniów/studentów.
Pisząc w dużym skrócie – gamifikacja wykorzystuje zasady występujące w grach, które można przełożyć np. na obszar biznesu, zarządzania zespołem czy edukacji. Jej powodzenie opiera się na zaspokojeniu 2 podstawowych potrzeb człowieka. Zgodnie z piramidą potrzeb Abrahama Maslowa, najwyżej znajduje się potrzeba wiedzy i samorealizacji, a „piętro niżej” szacunku i uznania. Te potrzeby zaspokajają m. in. gry, choć może na pierwszy rzut oka poważnie to nie brzmi!

W jakim celu gramy? Przede wszystkim po to, aby wygrywać, aby podejmować rywalizację z przeciwnikami i dzięki temu odczuwać silne emocje, które są takim naszym „napędem do dalszego działania”. Gra, aby była interesująca, musi poruszać uczestników i wywoływać pozytywny dreszczyk emocji. A jak to odnieść do edukacji?

gamifikacja

W edukacji gamifikacja jest systemem organizującym pracę studentów i wykładowców (uczniów i nauczycieli), pozwalającym realizować wyznaczone efekty kształcenia. Jest niestandardowym sposobem na spełnienie założeń programowych tak, aby zrezygnować z tradycyjnego sposobu nauczania – opartego w większości na podręczniku, egzekwowaniu i ocenianiu. Oczywiście gamifikacja tego nie zastąpi, ale urozmaici zajęcia i pomoże w zwiększeniu motywacji wśród uczących się.
Co może wzbudzić zaangażowania uczących się? Trzeba tu odwołać się do motywacji zewnętrznej, jest to częsty zarzut stawiany gamifikacji. Motywację zewnętrzną w szkole buduje przede wszystkim system oceniania i związane z nim rankingi, ale też wyznaczane cele edukacyjne i wyzwania. Tak naprawdę gamifikacji jesteśmy poddawani prawie wszędzie, codziennie i od najmłodszych lat! W przedszkolu dzieci zbierają naklejki za wypełnienie pewnych zadań związanych np. z utrzymaniem porządku w sali czy zjedzeniem obiadu, w sklepach możemy się przyłączyć do klubów lojalnościowych, kupujemy regularnie, zbieramy punkty, dostajemy zniżki. Działa tu stały system: rób coś regularnie, przez pewien wyznaczony czas – wypełniaj polecenia, rozwiązuj zadania, spełniaj narzucone zasady – zbieraj za to punkty, umiejętności odznaki, kompetencje – wymień je na nagrodę. Dokładnie ten schemat możemy przełożyć na zaktywizowanie nauki w postaci gamifikacji. Wiodą do tego łatwiejsze i trudniejsze sposoby, czyli albo proste gry aktywizujące, albo te bardziej skomplikowane, których scenariusze opierają się na misternie ułożonych fabułach dydaktycznych.
Rozpoczynając przygodę edukacyjną z gamifikacją, należy zadać sobie pytania: Na czym polega problem w grupie, na roku? Jakie są jego przyczyny? Co chcę osiągnąć? Za pomocą jakich środków? I pytanie na koniec – Jak mogę gamifikować swoich uczniów, studentów, kursantów? Jakimi sposobami, narzędziami, fabułami? Tu już wszystko zależy od nas i od naszej kreatywności.

Więcej informacji i praktyki zdobędziesz podczas organizowanych przeze mnie szkoleń. Zapraszam 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.