PORCJOWANIE INFORMACJI

Dziś dalsza część ciekawostek związanych z funkcjonowaniem mózgu, zapamiętywaniem i uczeniem się. Tym razem będzie o porcjowaniu informacji. Zapraszam do czytania 🙂

Jeśli musicie zapamiętać dużo nowych informacji, spróbujcie połączyć je poprzez ich sens. To jest właśnie PORCJOWANIE. Podobnie jak z puzzlami – każda część łączy się ze sobą, a te pojedyncze powiązania w efekcie końcowym składają się na całość. Dodatkowo Wasz mózg, „patrząc” na te pojedyncze puzzle, będzie je dopasowywał do tego, co już sobie wcześniej zakodował w pamięci długotrwałej i będzie to łączył z tym, co zapamiętał kiedyś. Barbara Oakley mówi o „ośmiornicy koncentracji”, która wysuwa swoje macki przez cztery pola pamięci roboczej i „przykleja” do nich potrzebne informacje. Pod wpływem stresu ośmiornica koncentracji zaczyna tracić umiejętność tworzenia tych połączeń, dlatego wówczas nasz mózg nie działa prawidłowo. Kiedy jesteśmy zestresowani, zdenerwowani, źli, zmęczeni, każda próba przypomnienia sobie czegoś bądź łączenia faktów będzie nieudana.

Jak tworzyć porcje informacji?

Na początku starajmy się tworzyć mini-porcje, aby potem łączyć je w większe i bardziej złożone porcje wiedzy. Na przykład podczas nauki nowych słówek w języku obcym może to być taki ciąg: najpierw brzmienie słowa (słucham sobie jego wymowy, staram się to brzmienie zapamiętać – akcent, intonację itd.), potem zapamiętuję samo słowo (jego zapis, znaczenie), następnie staram się to słowo wykorzystać w paru przykładowych zdaniach (a więc odwołuję się do poprzednich mini-porcji związanych z gramatyką).
Języka obcego musimy się uczyć kawałek po kawałku! Nie ważne są tu pojedyncze kroki, ale to, jak od nich przejść do kolejnych etapów (czyli właśnie tego wykorzystania pojedynczego słowa w całym systemie zdań).
To tak, jak z mapą – kiedy idziemy do wyznaczonego celu, nie tylko patrzymy na samą mapę, ale staramy się zorientować, co dzieje się dookoła nas, zapamiętujemy jakieś charakterystyczne punkty, kontrolujemy kierunek poruszania itd. Po pewnym czasie, kiedy tę drogę pokonamy kolejny raz, nie będziemy potrzebowali mapy, by dojść do celu (NIEZBĘDNE JEST PRZYPOMINANIE!). Na tym właśnie polega porcjowanie informacji. 🙂

porcjowanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.