Supełki na chusteczce czasem nie wystarczą, czyli o sztuce zapamiętywania

Często w trakcie prowadzenia wykładów, kursów czeskiego czy szkoleń, zastanawiam się, co zrobić, aby ich uczestnicy skupili się na najważniejszych rzeczach i szybko je zapamiętali. Wykorzystuję do tego różnego rodzaju metody mnemotechniczne, które świetnie się sprawdzają. Do moich ulubionych metod, ułatwiających zapamiętywanie, należy sketchnoting, czyli myślenie wizualne. Ale i ono nie zdałoby egzaminu, gdyby nie pewna wiedza o tym, jak funkcjonuje nasz mózg. Świetnie wyjaśnia to profesor Barbara Oakley, której wykładów mogłabym słuchać w nieskończoność 🙂 A więc…

Pewnie wielokrotnie w swoim życiu zawodowym czy studenckim musiałeś opanować duże partie nowego materiału. Siedziałeś nad tym zadaniem cały tydzień i nic, zarywałeś noce, chodziłeś zły i niewyspany, i nic. Nic nie wchodziło Ci do głowy. Pamięć zawodziła.
Wynikało to z tego, że nowe treści zapisywałeś sobie w pamięci operacyjnej, czyli informacje, które tam z takim trudem „umieszczałeś”, szybko się zamazywały. Pamięć operacyjna jest jak stara, brudna tablica – wszystko, co tam umieścisz, szybko zamazuje się i blednie. Poza tym wiadomości z pamięci operacyjnej są „wysysane” przez różne rozpraszacze, które Twój mózg nieświadomie wyłapuje z otoczenia. Żeby coś zapamiętać, trzeba te nowe informacje przenieść z pamięci operacyjnej do pamięci długotrwałej.
Pamięć długotrwała jest jak magazyn, w którym możesz gromadzić to, co Ci potrzebne. Aby jednak Twój mózg mógł sobie zapisać to, co chcesz zapamiętać, musisz tę nową wiedzę ciągle powtarzać. A najlepiej, aby te powtórki były rozłożone w czasie, np. powtarzaj nowe słowa w języku obcym codziennie po 15 minut, a nie ucz się ich cały weekend non stop. Nie da to żadnego rezultatu, Twoja pamięć długotrwała nie „przechwyci” tych nowych treści, tablica wyblaknie, a słówka się rozmażą. To jak ze ścianą – budujesz ją i musisz poczekać, aż zaprawa wyschnie, aby ściana była twarda. W zapamiętywaniu chodzi o to samo – to czekanie na wyschnięcie zaprawy pomoże Ci w zapamiętaniu tego, czego się aktualnie uczysz.
Bardzo ważne w procesie zapamiętywania są przerwy, w których dajesz szansę mózgowi na to, aby organizował i grupował sobie wszystkie nowe informacje. Najlepszą przerwą jest sen. To podczas snu nasz mózg pracuje, układa, porządkuje i wyrzuca to, co niepotrzebne. Sen wzmacnia więc działanie pamięci długotrwałej, ale też pełni inną bardzo ważną funkcję. Dzięki niemu możesz się pozbyć toksyn, które Twój mózg wytwarza podczas swoich codziennych procesów. Te toksyny sprawiają, że np. podejście do egzaminu bez odpowiedniej ilości snu kończy się zazwyczaj porażką. Twój mózg będzie funkcjonował z pływającymi toksynami, będziesz rozdrażniony, śpiący i nie będziesz się mógł na niczym skupić. Nie będziesz też mógł odtworzyć to, czego wcześniej się nauczyłeś.

zapamiętywanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.