Jeśli zaglądaliście na mój profil facebookowy lub na Instagram, to pewnie zauważyliście, że wrzucam tam różne rysunki, wykresy, diagramy – nierzadko, a właściwie w większości, są to „dzieła” niedoskonałe, śmieszne, jakby lekko niedokończone i często krzywe. A w związku z tym, odpowiadając na pytania niektórych (np. to w temacie), postanowiłam napisać kilka słów o tym, co właśnie uskuteczniam – czyli o MYŚLENIU WIZUALNYM, inaczej SKETCHNOTINGU.
Żyjemy w kulturze obrazkowej. Nasz wzrok dziennie wyłapuje setki ikonek, symboli i infografik, a mózg automatycznie przetwarza ich znaczenie. W przestrzeni, w której funkcjonujemy, otaczają nas różnego rodzaju wykresy, schematy, diagramy i tabele. Codziennie stykamy się z wizualnym odzwierciedleniem np. produktów spożywczych w sklepach on-line czy informacji typu: „uwaga, gorące!” na kubku kawy. Te obrazki i symbole to właśnie elementy sketchnotingu.
Myślenie wizualne, choć od pewnego czasu bardzo popularne w Polsce (na tzw. Zachodzie stosowane już dobre 20 lat ), nadal jest niedoceniane i często nie brane na poważnie. A należy wiedzieć, że jest to jedna z doskonalszych metod poznawczych poprawiająca pamięć, wpływająca na proces uczenia się, doskonała jako niebanalne narzędzie do przygotowywania każdego rodzaju prezentacji.
Proces myślenia wizualnego dzieli się na 4 etapy (wyodrębnił je i opisał m.in. Dan Roam):

- PATRZ – wyłapuj informacje informacji, segreguj je, zbieraj
materiały, znajdź coś, co jest warte przedstawienia - ZOBACZ ich konteksty, powiązania, wybierz meritum,
- WYOBRAŹ SOBIE jak to przedstawić, jak pokazać te powiązania, prawidłowości itp.
- POKAŻ to za pomocą prostych rysunków
To właśnie na tym ostatnim etapie używa się bogatego słownika metafor wizualnych i banku ikon (proponowanego przez np. znaną niemiecką firmę Bikablo). Rysunki, które tworzymy w myśl zasad sketchnotingu, mają być proste, nie muszą być doskonałe, powinny odzwierciedlać dane zjawisko czy problem, który chcemy zaprezentować. Ważne jest też użycie odpowiednich kolorów (np. kolory sprzyjające zapamiętywaniu to, w kolejności od najsilniej oddziaływującego na pamięć: pomarańczowy, żółty, niebieski, różowy, zielony, czarny jest neutralny) i wyciągnięcie z omawianego problemu najważniejszych rzeczy tak, aby rysunek nie był przeładowany informacjami.
Co daje myślenie wizualne? - Dzięki rozrysowaniu problemu możemy dostrzec to, co dotąd nam umykało, a więc jego ukryte aspekty, elementy, które na schematycznym rysunku połączą się w całość.
- Możemy „obejrzeć” problem z różnych stron i punktów widzenia.
- Wzmacnia się proces zapamiętywania i uczenia.
- Myślenie wizualne pomaga zdefiniować cele i problemy.
- Sketchnoting jest narzędziem pozwalającym przedstawić w przejrzysty sposób nawet najbardziej zawiłe i skomplikowane procesy biznesowe.
- Myślenie wizualne uczy notowania, wybierania z tekstu tego, co najważniejsze, uczy rozumienia tekstu i przekształcania go w notatkę wizualną, a więc wyzwala i wzmacnia kreatywność.
- Za pomocą prostych rysunków, symboli i metafor można przedstawiać schematy działania, można wdrażać nowe idee, wzbogacać swoje wystąpienia publiczne – koniec z nudnymi prezentacjami w PowerPoincie!
Dla kogo sketchnoting jest najlepszy?
Odpowiedź jest prosta – dla każdego z Was! Nawet, jeśli myślicie, że nie umiecie rysować! Wierzcie mi, sketchnotingu można się nauczyć i to dość szybko. Mamy to w genach – już nasi przodkowie w jaskiniach tworzyli proste informacje graficzne o tym, co ich intrygowało, przerażało, bawiło. Skoro jaskiniowcy potrafili, to co dopiero my!!
A na poważnie – myślenie wizualne jest naprawdę dobrą metodą, która: - uczniom pomoże w efektywnej nauce,
- nauczycielom pomoże w prowadzeniu niebanalnych lekcji,
- managerom pomoże w komunikacji z zespołem,
- trenerom pomoże w tworzeniu intrygujących i interesujących prezentacji i materiałów szkoleniowych,
- właścicielom firm pomoże w zdobywaniu klientów i określaniu celów na przyszłość,
- itd., itd…..
Pamiętajcie – umysł podąża za obrazami, a „największa część aktywności mózgu wiąże się właśnie z przetwarzaniem obrazu” (Leo Chalupa).
Jeśli chcielibyście poznać tajniki MYŚLENIA WIZUALNEGO, dowiedzieć się, jak stworzyć sketchnotingową prezentację lub notatkę wizualną – ZAPRASZAM NA SWOJE SZKOLENIA Z PODSTAW SKETCHNOTINGU!