CZŁOWIEK WIELU TALENTÓW (czyli: TALENTY – UMIEJĘTNOŚCI – PREDYSPOZYCJE)

Dziś krótki, przedwakacyjny wpis o talentach. W lecie odpoczywam, szukam natchnienia i piszę książkę. Tak! 🙂 Do uzupełniania bloga wracam we wrześniu, ale na facebooku i instagramie będę obecna, (a jak!), oglądajcie i „lajkujcie”!

Czym jest talent? Wyjątkowym darem? Predyspozycją? Unikatową umiejętnością? Można wyćwiczyć w sobie talent do robienia czegoś? Uważam, że tak! (jestem tego żywym dowodem, ale o tym kiedy indziej) Regułki opisujące talent mówią, że jest to naturalna predyspozycja, która umiejscawia nas na ponadprzeciętnym poziomie. W jaki jednak sposób można ustalić, co jest ponadprzeciętne? Każdy tę „ponadprzeciętność” rozumie na swój sposób. To tak, jak z kategorią piękna – jest subiektywne, wiadomo. Talent to raczej umiejętność szybkiego uczenia się, przyswajania wiedzy, nowych umiejętności. Mamy w sobie cały wachlarz różnych predyspozycji, jednak bardzo rzadko zdajemy sobie z tego sprawę. Wiemy, że jedna, góra dwie czynności wychodzą nam świetnie i to nazywamy talentem. Gdybyśmy jednak skupili się na sobie, zastanowili nad tym, co przynosi nam poczucie spełnienia, radości, satysfakcji, moglibyśmy odkryć w sobie te ukryte pokłady talentów, talentów – w liczbie mnogiej!

Istnieje łatwe ćwiczenie, które pozwoli ustalić pewne, nieuświadomione, źródła talentu. Po pierwsze – zastanów się nad efektem swoich działań: co robisz dobrze? Następnie pomyśl o procesie: co robisz szybko i sprawnie? Co mógłbyś robić cały czas? Na robienie czego nie szkoda Ci czasu? Na koniec określ stan, który Ci wówczas towarzyszy, czyli: co robisz z przyjemnością? Co sprawia Ci radość?

Podczas spotkań tutoringowych często rozmawiamy z moimi podopiecznymi o ich ukrytych predyspozycjach. Skupiamy się wówczas na odpowiedziach na powyższe pytania. Obejrzyj rysunek – zapisz swoje odpowiedzi. To, co znajduje się w środku to prawdopodobnie Twój nieuświadomiony talent! I pamiętaj – JESTEŚ CZŁOWIEKIEM WIELU TALENTÓW, MUSISZ JE TYLKO ODKRYĆ I NAZWAĆ! 🙂

wakacyjny

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.