JAK TO POPORCJOWAĆ?! CZYLI O ETAPACH FORMOWANIA PORCJI INFORMACJI

Ostatnio pisałam o porcjowaniu informacji do zapamiętania, dziś opiszę 3 najważniejsze etapy formowania porcji.

Pierwszym etapem jest wyeliminowanie rozpraszaczy w tle (grające radio, muzyka, telewizor w tle czy dzwoniący telefon nie pomogą w zapamiętywaniu) i skupienie całej uwagi na informacji do porcjowania. Rozpraszacze sprawią, że trudniej będzie Ci uformować odpowiednie porcje wiadomości, ponieważ Twój mózg nie skupi się na porcjowaniu nowego materiału.
Drugi krok to zrozumienie podstawowych koncepcji, z których zrobisz porcję, dostrzeżenie między nimi połączeń, zrozumienie ich. Zrozumienie jest jak klej, który pomoże połączyć ze sobą różne wątki w Twojej pamięci. Jednak samo zrozumienie nie wystarczy, żebyś zapamiętał nowy materiał. Ten materiał trzeba powtórzyć!
Trzeci etap to kontekst. Musisz wiedzieć nie tylko jak wykorzystać daną porcję informacji, ale też kiedy ją wykorzystać, w jakim kontekście. Kontekst to wykraczanie poza standardowe ramy problemu i spojrzenie szerzej, powtarzanie i ćwiczenie. Kontekst to tak naprawdę praktyka, dzięki której zaczynasz rozumieć kiedy zastosować tę, a nie inną porcję informacji.

ii-art.jpg

A więc najważniejsze elementy formowania porcji informacji to: SKUPIENIE – ZROZUMIENIE – PRAKTYKA 🙂 Do dzieła!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.