Zostań zarządcą (swojego czasu), czyli co nieco o pomidorze i tajemnej technice

Ile razy w ciągu minionego tygodnia powiedziałeś sobie „Nie chce mi się tego teraz robić, juuutroooo!”. Których czynności domowych nie znosisz robić i je w nieskończoność odkładasz? A może masz się zabrać do pisania raportu/pracy magisterskiej/książki i wciąż sobie obiecujesz, że zaczniesz jutro? I tak mija dzień za dniem, a tu nic nie ruszone… Brzmi znajomo, prawda? Mam na to wieczne odwlekanie (fachowo to nawet ma swoją nazwę: prokrastynacja… brzmi strasznie) świetną metodę (wypróbowaną na sobie – nie znoszę prasować) – TECHNIKĘ POMODORO. Metoda ta wywodzi się z Włoch i została wymyślona przez Francesco Cirillo, który, patrząc na kuchenny czasomierz w kształcie pomidora, wpadł na pomysł pewnego sposobu zarządzania czasem. A więc tak:

1. Przygotuj sobie dowolny czasomierz

2. Stwórz listę zadań, których wykonanie odwlekasz w nieskończoność, których nie lubisz robić, etc. Posortuj je od najważniejszych do tych mniej ważnych (priorytety są najważniejsze, warto je mieć 🙂 )

3. Przygotuj się do wykonania pierwszego zadania z listy, nastaw czas na 25 minut.

4. Po upływie 25 minut zaznacz zadanie jako wykonane lub zrób przerwę i znów wróć do niego na kolejne 25 minut. Przerwa nie powinna być dłuższa niż 10 minut. Cykl pomodoro określ sam tak, aby był jak najbardziej efektywny. Na początku to mogą być 2 – 3 cykle z przerwami po 10 minut.

Dzięki technice pomodoro dokończysz to, czego dokończyć od dłuższego czasu nie możesz, nauczysz się planować i wyznaczać zadania priorytetowe, unikniesz przepracowania i znudzenia. Prawda, że to proste? Do dzieła! POMODORO!

pomodoro.jpg

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.