O słuchaniu

Słuchanie nie wydaje się być czynnością, o której można wiele napisać, ale w edukacji jest to sprawa kluczowa. Problemy z nauką (w każdym wieku) często wynikają z tego, że nie potrafimy słuchać. Słuchać aktywnie. Ale nic straconego! Można się tego nauczyć i przy odrobinie chęci będziesz naprawdę dobrym słuchaczem, który szybko zauważy rezultaty aktywnego słuchania.

Słuchanie obraz

Chcesz być dobrym słuchaczem? Tego nie rób!

Nie nastawiaj się negatywnie

Zdarzyło ci się (podczas wykładu, konferencji, szkolenia itp.), że od samego początku oceniałeś temat spotkania jako nieinteresujący? Nudny, oklepany, nierozwijający? To duży błąd wielu słuchaczy. Jeśli już na początku założysz, że temat cię nie interesuje, nie tylko niczego się nie nauczysz i nic nie zapamiętasz, ale przede wszystkim będziesz się męczyć przez cały czas jego trwania. Twoje nastawienie do kolejnych wykładów czy szkoleń będzie negatywne, przez co po pewnym czasie całkowicie zniechęcisz się do dalszej nauki czy pracy.
Zawsze staraj się wychwycić coś ciekawego, zadawaj pytania, twórz notatki czy rysunki dotyczące tematyki wykładu/konferencji. To pozwoli ci brać czynny udział, inspirować się, a przede wszystkim nauczysz się czegoś nowego, nawet jeśli sądzisz, że taka wiedza zupełnie ci się nie przyda.

Nie bądź niezadowolonym krytykiem

Dużym błędem jest krytykowanie prelegenta. Nie oznacza to, że nie możesz się z nim nie zgadzać. To nawet lepiej, jeśli nie podzielasz czyjegoś zdania, ponieważ dzięki temu spotkanie może być naprawdę interesujące. Wstrzymaj się jednak z kąśliwymi uwagami, śmiechem, rozpraszaniem i pokazywaniem wszystkim dookoła, że nie zgadzasz się z opinią referenta, ponieważ zamykasz się wówczas na nowe informacje.
Zapisuj sobie swoje uwagi, słuchaj wykładu, zastanów się, jakie jest twoje zdanie, a potem rozpocznij kulturalną, merytoryczną dyskusję. Dzięki temu nauczysz się bronić swojego zdania, przedstawiać swoją opinię i konwersować w wielkim stylu!

Nie trać uwagi.

To trudne. Słuchanie przez kilkadziesiąt minut, robienie notatek, zapisywanie swoich opinii to nie lada wyczyn. Zwłaszcza, jeśli jesteś na spotkaniu, które odbywa się po kilku godzinach pracy czy innych zajęć, albo przedłuża się już kilka godzin. Tu mogą się przydać notatki graficzne. Możesz sporządzać notatki za pomocą prostych grafik, znaków, symboli, dzięki czemu łatwiej będzie ci się skupić na danym temacie. Zapisuj najważniejsze pojęcia, skojarzenia. Twórz mapy myśli, notuj wpadające do głowy pomysły. Nie sprawdzaj smsów ani godziny – to cię tylko rozproszy.
Nie wchodź w zdanie i nie wyprzedzaj

Jesteś zainteresowany tematem, masz wiedzę i chcesz się nią podzielić. Wtrącasz się w zdanie, wyprzedzasz prelegenta, podpowiadając mu, co powinien powiedzieć i myślisz, że wszyscy mają cię za profesjonalistę? Niestety nie. Denerwujesz wszystkich swoim zachowaniem. Poczekaj. Dobry referent/wykładowca/nauczyciel z pewnością zapyta grupę o zdanie, zrobi przerwę na pytania i odpowiedzi. Jeśli nie, zgłoś się po prelekcji, zanim jeszcze wszyscy się rozejdą, i powiedz, że chciałbyś dodać coś od siebie lub o coś zapytać. Wtedy z pewnością wszystkich zainteresujesz i dzięki tobie wzrośnie na sali poziom uwagi. Najciekawsze zawsze są interakcje prowadzącego i słuchaczy!

A co robić? Czyli główne aspekty aktywnego słuchania

Jednym z aspektów aktywnego słuchania jest parafrazowanie, czyli powtarzanie po kimś tego, co powiedział, by sprawdzić, czy dobrze zrozumiałeś jego wypowiedź. Takie wyrażenia jak: „Jeśli dobrze cię zrozumiałem, to…”, „A więc sądzisz, że…”, „O ile dobrze cię rozumiem, to…”, pomogą nawiązać dialog i poprowadzić rozmowę, z której obie strony będą mogły się wiele nauczyć.
Podczas rozmowy porusza się różne tematy. Również na wykładach zdarza się, że ktoś, kto zadaje pytanie prelegentowi, zbacza z tematu i porusza aspekty, które nie dotyczą danego spotkania. Aktywny słuchacz oczywiście wykazuje zainteresowanie, ale z myślą o kontynuowaniu tematu i ułatwieniu słuchania pozostałym uczestnikom, stara się wrócić do głównego problemu. Jak to robi? Mówiąc na przykład: „Tak, to rzeczywiście ważna kwestia, ale skupmy się na… a potem wrócimy do tego tematu”.
Istotne jest również zadawanie pytań otwartych, czyli takich, na które odpowiedź wymaga rozwinięcia. Pytania, na które odpowiada się: „tak”, „nie” lub „nie wiem”, z pewnością nie będą źródłem ciekawych debat.
Ostatnim aspektem aktywnego słuchania jest wykazywanie zainteresowania. Przytakiwanie, skupienie, patrzenie w oczy rozmówcy to w dzisiejszych czasach dość trudne zadanie. Często, skupieni na codziennych sprawach, rozpraszani natłokiem bodźców i informacji, nie skupiamy się na tym, co dzieje się w danym momencie. Aktywny słuchacz potrafi skupić się na tym, co dzieje się tu i teraz, okazując jednocześnie zainteresowanie i szacunek swojemu rozmówcy bądź prelegentowi.

Po co to wszystko?

Dobry słuchacz to osoba, która uczy się najwięcej. Tworzenie notatek, udział w dyskusjach, przedstawianie swojej opinii, to tylko niektóre z czynników wpływających na poziom wiedzy. Udział w wykładach, konferencjach, prelekcjach to też bardzo dobry sposób na to, by dowiedzieć się czegoś nowego, poszerzyć swoje horyzonty i nauczyć się od specjalistów, jak przemawiać, by cię słuchano.
Bycie dobrym słuchaczem pozwala nawiązywać kontakty z innymi ludźmi, zyskiwać sobie sympatię innych, co sprawdzi się nie tylko na co dzień, ale i w stresujących sytuacjach, np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Z pewnością wykorzystasz te sposoby również podczas nauki języka obcego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.