Pocztówka z Pragi

Około stu godzin spędzonych w bibliotece, kilkadziesiąt zapisanych kartek, notatki, kolejne kupione w antykwariacie książki, które ledwie zmieszczą się na półkach w moim domu… Tak wyglądały moje ostatnie dwa tygodnie w Pradze.

Co roku spędzam tak przerwę między semestrem zimowym, a letnim. Praca wykładowcy zobowiązuje do ciągłego rozwoju. Ze względu na to, że uczę języka czeskiego staram się wyjeżdżać do Czech tak często, jak to możliwe. Zbieram materiały do artykułów naukowych, do książki, nad którą pracuję, spotykam się z wykładowcami, którzy pracują w Pradze i z przyjaciółmi, którzy mieszkają w czeskiej stolicy. Dzięki tym wyjazdom mam ciągły kontakt z językiem czeskim, dobry dostęp do materiałów naukowych oraz możliwość zmiany otoczenia, podpatrzenia oryginalnych rozwiązań związanych z edukacją, co jest bardzo ważne w pracy wykładowcy i tutora.
Wyjazdy naukowe są jak małe wakacje, na których można „naładować baterie”, aby potem wrócić z licznymi pomysłami i motywacją do dalszych działań. Mój ostatni wyjazd zaowocował nowymi projektami, pomysłami i wieloma materiałami, które będę mogła wykorzystać na zajęciach ze studentami oraz na sesjach tutoringowych.
Do wyjazdów staram się także namawiać moich podopiecznych. Istnieje wiele możliwości (np. program Erasmus+), dzięki którym studenci mogą się uczyć języka obcego, poznawać nową kulturę oraz zawiązywać znajomości, dzięki którym w przyszłości będą mogli znaleźć interesującą pracę. Osoby, które już nie studiują mogą brać udział w m.in. warsztatach językowych często organizowanych za granicą. Spacery po mieście, w którym słyszysz język, którego się uczysz, „na żywo”, wiele możliwości posługiwania się tym językiem to tylko część zalet, jakie wiążą się z takimi wyjazdami.
Po dwóch tygodniach w Pradze wracam do swoich codziennych obowiązków z pokładami nowej energii, pomysłami i planami na kolejne miesiące. Do czeskiej stolicy z pewnością niedługo wrócę. Tymczasem przedstawiam Wam kilka zdjęć z praskich spacerów.

kon
muzeum
parasolka
rzekaPraga spacer

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.