Lekcja TIK? TAK! Przykład jednej z wielu możliwości

Lekcje języków obcych prowadzone za pomocą narzędzi TIK rozwijają kreatywność, wpływają na rozwój umiejętności posługiwania się językami obcymi i wzmacniają motywację do dalszej nauki. Naprawdę warto z nich korzystać!

Ostatnio pisałam o narzędziach TIK wykorzystywanych podczas nauczania języków obcych. Metody TIK rozwijają nie tylko kreatywność studentów, ale również lektorów i nauczycieli, którzy, dzięki wykorzystaniu najnowszych Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych (TIK), sprawiają, że lekcje języków obcych nie są nudne i w 100% oparte na podręcznikach. Niżej jeden z moich pomysłów na wykorzystanie TIK.
Lekcja, którą sobie wymyśliłam, dotyczy jednego ze standardowych i podstawowych tematów, czyli opisu zewnętrznego. W tym temacie odwołuję się do już wcześniej omówionej podstawy gramatycznej, czyli do odmiany przymiotników, stopniowania itp. Teraz chodzi mi o to, aby rozszerzyć bądź powtórzyć leksykę związaną z tym tematem.
Zajęcia rozpoczynam od zadania pytania, oczywiście w języku, którego uczę (ja pytam po czesku): na co zwracamy uwagę, opisując czyjś wygląd? W domyśle chodzi mi o cechy fizyczne i ubiór. Kiedy już grupa dojdzie do tego, że będziemy pracować na leksyce z tych dwóch kręgów, przedstawiam, najlepiej na tablicy interaktywnej, ale można też w formie zwykłego, przygotowanego wcześniej wydruku, mapę myśli składającą się z dwóch części: wygląd zewnętrzny i ubiór – ta część podzielona jest na pory roku. Proszę grupę, aby, używając do tego Internetu w swoich telefonach komórkowych (dziś już chyba każdy uczeń i student ma w swojej komórce dostęp do Internetu, jeśli nie – mogą pracować w parach lub w trójkach), wyszukali jak najwięcej słów związanych z wyglądem zewnętrznym. Mogę wcześniej sama znaleźć kilka stron i poprosić, aby na nie weszli i odszukali słownictwo potrzebne do wypełnienia tej części mapy. Kolejny etap to prezentacja zgromadzonego zasobu słownictwa i, jeżeli jest taka potrzeba, uzupełnienie go.
Druga część zadania jest taka sama – teraz jednak odnosi się do ubrań. Tym razem studenci mają sami odnaleźć różne sklepy internetowe z odzieżą i na podstawie słownictwa, które tam znajdą, uzupełnić swoje mapy – ta część wypełniana zgodnie z porami roku. Potem znów sprawdzamy i uzupełniamy.
Taki sposób na poprowadzenie zajęć sprawdza się w 100%! Grupa jest aktywna, sama dochodzi do oczekiwanych przeze mnie rezultatów, co wpływa również na szybkość uczenia się i zapamiętywania odnalezionego słownictwa. Wykorzystuję do tego metodę odwróconego nauczania.
Jeśli zaś chodzi o mapy myśli, w Internecie znajdziecie wiele darmowych stron, na których takie mapy można tworzyć, np.: Bubbl.us, Bumind, Text2MindMap. Do dzieła!

New-Mind-Map

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.