Niech żyje kreatywność! Czyli o narzędziach TIK w nauczaniu języków obcych

Jakiś czas temu miałam przyjemność wystąpić z referatem pod tym samym tytułem podczas konferencji metodycznej organizowanej przez moją macierzystą uczelnię. Trochę przekornie nawiązałam wówczas do wystąpienia Kena Robinsona – lidera w dziedzinie kreatywności i innowacyjności w edukacji. Otóż w jednym ze swoich wystąpień TED podkreślił coś bardzo ważnego, mianowicie że współczesna edukacja powinna kłaść nacisk przede wszystkim na umiejętność kreatywnego myślenia – nie tylko studentów, ale, a być może przede wszystkim, wykładowców. Przecież niemożliwe jest dziś uczenie sposobami, które wykorzystywało się przed 10 czy 20 laty! To właśnie jest jeden z powodów zabijających, wg Robinsona, kreatywność i chęć dalszego studiowania.
Wyzwaniem, przed którym teraz stoimy, jest innowacyjność. Wdrażanie innowacji to proces trudny, ponieważ wymaga odejścia od starych reguł i przyzwyczajeń. Wiąże się ze zburzeniem budowanych od lat podstaw nauczania. Również my – nauczyciele, lektorzy, wykładowcy, trenerzy, chcąc, nie chcąc musimy wyjść ze swojej strefy komfortu i wkroczyć do tego nowego, nieznanego świata.
Bez chęci współpracy z naszej strony, bez chęci pochylenia się nad tym, jakie możliwości dają dziś nowoczesne technologie, nie uda nam się sprostać nowej rzeczywistości, a, koniec końców, od innowacyjności i technicyzacji w edukacji nie uciekniemy!
Jednym z narzędzi tych zmian jest właśnie TIK. Jest to, ogólnie ujmując, zestaw/zbiór aktywnych metod nauczania. Skrót oznacza Technologie Informacyjno-Komunikacyjne. Opiera się na aktywnej pracy z zasobami Internetu, multimediami i wszelkiego rodzaju programami edukacyjnymi. W metodach nauczania opartych o TIK, nacisk jest położony na kreatywność (studentów i nauczycieli) oraz na podejście komunikacyjne. Proces nauczania i uczenia się prowadzony jest przez interakcję i bezpośrednie działanie. Należy dodać, że TIK wspiera w nauczaniu metody tradycyjne, ale ich nie zastępuje. Jest dodatkiem, który może sprawić, że nasze lekcje nie będą monotonne i oparte tylko i wyłącznie na podręczniku!
W kolejnym wpisie zdradzę Wam kilka swoich sposobów na wykorzystanie narzędzi TIK w nauczaniu języków obcych.

CCF20171205_00000

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.